Beijing-Tianjin-Hebei Bölgesi Dış Ticarette Büyüme Kaydetti

Çin’in kuzeyindeki Tianjin kentinin Wuqing bölgesinde bulunan Trafik Kontrol Teknolojisi Ekipmanları Limited Şirketi’nin ürettiği devre kartları, 3 Nisan 2023. (Fotoğraf: Li Ran/Xinhua)

SHİJİAZHUANG, 2 Temmuz (Xinhua) — Beijing-Tianjin- Hebei bölgesinin dış ticareti 2023’ün ilk beş ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,9 artışla 2,07 trilyon yuana (yaklaşık 287 milyar ABD doları) yükseldi.

Shijiazhuang Gümrüğü’nün verilerine göre, bölgenin dış ticareti bu dönemde ülke toplamının yüzde 12,3’ünü oluşturdu.

Ocak-Mayıs ayları arasında bölgenin ithalatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4 artışla 1,53 trilyon yuana ulaşırken, ihracatı da yine aynı dönemde yüzde 11,6 artışla yaklaşık 542 milyar yuan oldu.

Dönem boyunca, mekanik ve elektrikli ürünler toplam ihracat değerinin yaklaşık yarısını oluştururken, rafine petrol ürünleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 81,7 artışla güçlü bir ihracat büyümesi kaydetti.

Öte yandan, ham petrol bölgenin en önemli ithalat kalemi olup toplam ithalat değerinin üçte birinden fazlasını oluşturdu. İthal edilen yüksek teknoloji ürünleri ve tarım ürünleri de dönem boyunca hızlı bir büyüme kaydetti.

Çin, daha iyi bir ekonomik yapıya, daha temiz bir çevreye ve geliştirilmiş kamu hizmetlerine sahip bir model oluşturmak amacıyla 2014’ün başında ulusal başkent Beijing ile komşu Tianjin Belediyesi ve Hebei eyaletinin kalkınmasını koordine etmek üzere strateji başlatmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx