Böbreğini Satmak İsterken Yakalandı: 3 Şüpheli Sınır Dışı Edildi

Yoksulluğun artmasıyla beraber organlarını satışa çıkaran yurttaşlar, sıklıkla gündeme geliyor. İstanbul’da yaşayan Kırgız uyruklu bir kişi borcu karşılığında böbreğini satmak istediği tespit edildi. Olaya ilişkin 3 kişi gözaltına alındı.

Organ ticaretine ilişkin operasyon düzenlendi

Yoksulluğun ve işsizliğin artmasıyla beraber borçlarını ödeyemeyen yurttaşlar, yasa dışı yollara başvurdu. Çoğu yurttaş borçlardan kurtulabilmek için organlarını satışa çıkardı.

Hatta organlarını satmak isteyen yurttaşlar, bunun için internette siteler kurdu. 

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü görevlilerince, organ-doku ticareti suçu ile mücadele amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında, 16 Haziran’da bir operasyon gerçekleştirildi.

10 bin tl borç için böbreğini satmak istedi

İstanbul’da faaliyet gösteren özel bir hastaneye giden ve üvey kardeş olduklarını belirten Kırgızistan uyruklu D.I ve Z.A.U. isimli şahısların böbrek nakli olmak için başvuruda bulundukları operasyon kapsamında tespit edildi.

Yapılan incelemelerde şahısların ibraz ettikleri evrakların sahte olabileceği değerlendirilerek, D.I. isimli şahsın böbrek alıcısı Z.A.U. isimli şahsın ise donör olduğu belirlendi.

Konuyla ilgili yapılan ayrıntılı çalışmada, şahısların gerçekte üvey kardeş olmadıkları, sahte belgeler ile üvey kardeş gibi görünmeye çalıştıkları tespit edildi.

Şüpheliler, sınır dışı işlemleri için geri gönderme merkezine teslim edildi

İncelemelerde, donör Z.A.U’nun Kırgızistan’da 40 bin Kırgız Somu (yaklaşık 10 bin TL) borcu olduğu ve bu borcu ödemek amacıyla böbreğini satmaya karar verdiği anlaşıldı. Kırgızistan’da internet üzerinden tanıştığı bir şahsın borcunu ödemesi karşılığında kendisini böbrek alıcısı D.I. ve bu şahsın abisi E.A. isimli şahsa yönlendirdiği, şahısların üvey kardeş gibi görünmeleri için sahte belgeleri de bu şahsın hazırladığı tespit edildi. Ayrıca böbrek alıcısı çocuk şahsın abisi E.A’nın Kırgızistan’daki aracı şahıs ile nakil için 48 bin dolar karşılığında anlaştığı da tespit edildi.

Operasyon kapsamında Z.A.U., D.I., ve E.A. isimli şahıslar yakalanarak gözaltına alındı.

Konu ile ilgili işlemlerinin tamamlanmasının ardından adli makamlara sevk edilen şüpheli şahıslar çıkarıldıkları mahkemece serbest bırakılarak sınır dışı işlemleri için geri gönderme merkezine teslim edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx