İddia: Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in niyeti ilkokuldan itibaren kız okulu açmak, üst kadrolar da destek olacak kişilerden seçildi

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in bir televizyon programında söylediği tartışma yaratan “kız okulları” önerisiyle ilgili gündem sürüyor. Bakanlık kaynakları, “karma eğitimine karşı bir çalışma olmadığını, bunun Tekin’in bireysel açıklaması” olduğunu belirtiyor ancak Tekin’in asıl niyetinin “ilkokuldan itibaren kız okulu açmak ve bu şekilde karma eğitimi delmek olduğu” ve “bakanlığın üst kadrolarının da bunu kabul ederek, destek olacak kişilerden seçildiği” konuşuluyor.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, böyle bir adım için yasal düzenleme gerekeceği ve “bunun gerçekleşmesi için şartların zorlanacağını” savunan bakanlık personeli, “Bu süreçte kamuoyu hazırlanacak” görüşünü dile getiriyor.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, katıldığı bir televizyon programında, “Kız çocuklarını okula göndermeyen ailelerin en baştaki argümanı, ‘Ben çocuğumu erkeklerle aynı okula göndermek istemiyorum’ oluyor. Veliyi ikna etmek için gerekirse kız okulları da açabilmeliyiz. Veli isterse çocuğunu kız okullarına gönderebilmeli” ifadelerini kullanmıştı. Tekin’in “Keşke şeriatı övecek kadar bilgim olsaydı” sözleri de dikkati çekmişti.

TIKLAYIN – Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin: Gerekirse kız okulları açabilmeliyiz

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in “Gerekirse kız okulları da açabilmeliyiz” sözlerine sosyal medyada tepki: “Peki sonra erkeklerin olduğu iş yerinde nasıl çalışacak kızlarınız diye sormadınız mı o ailelere?”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx