Marmaris’teki Yunus Parkı kapatıldı

GÖKHAN KARAKAŞ İstanbul – Bu toplu mücadeleyle kapatılan 3. park oldu. Yasa dışı şekilde inşa edilen platformların kaldırılması için yetkili kurumların açtığı davanın tesis aleyhine sonuçlanmasıyla da deniz içindeki tüm yapılar söküldü.

Başka parka gönderildiler

2019’dan bu yana süreci takip eden Yunuslara Özgürlük Platformu ve Hayvan Hakları İzleme Komitesi’nin suç duyurusunda, hayatta kalan 2 yunusun sağlık kontrolünden geçirilerek koruma altına alınmasını talep edilmişti. Ancak 2 yunusun Antalya’daki bir başka yunus gösteri merkezine gizlice götürüldüğünü ortaya çıkmıştı. Hayvanseverler, Dolphinland yunus parkına götürülen Eva ve Daisy adlı yunusların sağlığından şüphe ettiklerini açıkladı.

Sahiplerine ceza yok

Yunuslara Özgürlük Platformu üyesi Öykü Yağcı, bu parkta tutulan yunusların hasta, yaralı ve bitkin olduğunu, antibiyotik yüklemesi yapılarak hayvanların bağışıklıklarının düşürüldüğünü delil niteliğindeki görsellerle ortaya koymalarına rağmen, Marmaris Cumhuriyet Başsavcılığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın kovuşturmaya yer olmadığı kararını verdiği öğrendiklerini söyledi.

Görevli ve yetkililer hakkında görevi kötüye kullanma suçundan şikâyette bulunacaklarını açıklayan Yağcı, yunus parkı sahiplerinin de cezalandırılması gerektiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir