Naci Görür’den Erdoğan’ın “Profesör Müsveddesi” Sözlerine Yanıt

Yer bilimci Prof. Naci Görür, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘profesör müsveddesi’  diyerek kendisini kastettiği iddiasına yanıt verdi. Görür, Erdoğan’ın kendisini kast etmediğini düşündüğünü belirtti. Erdoğan’ın sözlerini hatırlatan Görür, ‘Ben asla böyle bir şey söylemedim’ dedi. 

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, bugün partisinin seçim beyannamesi ve aday tanıtım toplantısında isim vermeden bir profesörü hedef aldı. Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

‘Geçen akşam bir TV kanalında bir profesör ne dese beğenirsiniz; ‘Köprü yapmakla baraj yapmakla, havalimanı yapmakla bu iş çözülmez, soğan patates kaç para onu söyle’ diyor. Düşünün barajın yok, havalimanın yok, TOGG’un yok, uçak gemin yok, ‘Domates, patates kaç para onu söyle.’ Bu adam profesör. Müsvedde bu… Öncelikle senin profesörlüğünden bu millete ne gelir ya… Eğitimde yoksun, sağlıkta yoksun, ulaşımda yoksun, adalette yoksun, emniyette yoksun… Neymiş domates, patates. Vah zavallı vah. Bunlar olmadıktan sonra senin domatesin de patatesin de olmaz.’

Erdoğan’ın bu ifadeleriyle ünlü yer bilimci Prof. Naci Görür’ü kast ettiği öne sürüldü.

75’inci Türkiye Jeoloji Kurultayı’nda konuşma yapan Prof Dr. Naci Görür, ‘Yapı stoğu belli. İstanbul’da bütün güçleriyle bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Deprem dirençli olmayan binayı ya yıkacaksın ya güçlendireceksin. Halkla ve yerel yönetimlerle bu işi yapacaksınız. Millet olarak ne havalimanı ne köprü ne yol istiyoruz istediğimiz can güvenliği” demişti. Ancak Görür o konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasında yer verdiği gibi ‘patates-soğan’ şeklinde bir ifade kullanmamıştı.

“Beni kastettiğini sanmıyorum”

Naci Görür, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Erdoğan’ın sözlerinin kendisine yönelik olmadığını düşündüğü belirtti. Görür, şunları kaydetti:

‘Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘Köprü yapmakla, baraj yapmakla bu iş çözülmez, soğan, patates kaç para’ söylediğimi kastederek bana atfen ‘profesör müsveddesi’ dediği söyleniyor. Sayın cumhurbaşkanımızın beni kastettiğini sanmıyorum, ben asla böyle bir şey söylemedim. Elazığ, Maraş ve Gaziantep depremlerininin yıllar önceden geleceğini öngörüp halkını uyaran bir bilimadamı olarak şunu söyledim: ‘Az yol, köprü ve baraj yapalım ama önce halkımızın can güvenliğini sağlayan deprem dirençli kentler oluşturalım.’ Benzeri şeyler söyledim. Yine de aynı şeyleri söylüyorum. Sevgiyle’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir