Renay Onur: Sporcu fabrikası gibi çalışıyoruz

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Spor İstanbul’un patronu Renay Onur, megakentteki faaliyetler ile ilgili SÖZCÜ’ye konuştu.

Genel Müdür Onur “İstanbul’un ilacı aktif olmak, spor yapmak. Spor İstanbul’un ana işi bu. 70 tesisle, 235 salonla İstanbulluları harekete geçirmeye çalışıyoruz. Şu an tesislere girenlerin sayısı 2019’dan yüzde 40 daha fazla. Yılda 800-900 bin kişi” dedi. Koşudan triatlona, kürekten yağlı güreşe yıl içinde 40’a yakın etkinlik yaptıklarını hatırlatan Onur şöyle devam etti:

FITNESS KULÜPLERİNE BAŞLADILAR

“Ne kadar çok spor yaparsak o kadar elit sporcu çıkar. Olimpiyat başarısı da buna paralel olarak artar. 2019’da 7 branşta 15 bin çocuk spor okullarımızdan faydalanabiliyordu. Şu an 17 farklı branşta 120 bin çocuk spor yapıyor. 120 bin çocuğun arasında 1500’ü gelişim okullarına geçti. 5-6 ayda 300’e yakın çocuğumuz kulüplere gitti. Ana misyonumuz olmamasına rağmen ‘sporcu fabrikası’ gibi çalışmaya başladık. Spor İstanbul’da 14-15 yaşındaki çocukların fitness kulüplerine girmesi ilk defa ocak ayında başladı.”

ÇOCUK KORUMA EĞİTİMİ VERİLİYOR

“Bütün yaz kullanıyorlar. Çocuklarımız ayda 40-50 TL’ye tesislerimizden yararlanıyor. Eğitmenlerimiz gelen herkese yardımcı oluyor, program veriyor, ölçümlerini yapıyor. 700 eğitmenimiz var. Biz göreve geldiğimizde bu eğitmenlerin sadece yüzde 54’ünün antrenörlük belgesi vardı, şu anda bu oran yüzde 97’ye yükseldi. Çok ciddi mesafe kat ettik. Çocuk koruma eğitimini tüm eğitmenlerimize verdik. Sporun ana değerleri arkadaşlık saygı ve mükemmeliyetçilik. Bu 3 değeri çocuklarımıza vermeye çalışıyoruz.”

SU SPORLARI ADALAR’A

“Maltepe’de su sporları festivali yapıyoruz. Adalarımız var. İstanbul’da su sporları festivali yapılacaksa adresi Adalar olmalı. 3 adada, 6-7 farklı branşta, harika bir festival yapacağız. 7-9 Temmuz’da yapılacak etkinliğe tüm İstanbulluları bekliyoruz.”

İSTANBUL MARATONU BBC’DE

Her kasım ayında, en büyük organizasyon olan İstanbul Maratonu’nu yaptıklarını hatırlatan Onur “3 yıldır katılımda rekor kırılıyor. 8 yıl aradan sonra yurtdışı maraton fuarlarına katılmaya başladık. Londra Maratonu çok iyi geçti. BBC’de yayına aldılar. Dünyanın iki kıtayı birleştiren tek maratonunun İstanbul’da koşulduğunu maalesef herkes bilmiyor. İstanbul’un hem şehir hem parkur olarak olması gereken yer Tokyo, New York, Londra ve Berlin maratonları. Geçen yol köprü üzerinde bekleyen insanlar nedeniyle World Athletics’ten eleştiri aldık. Bu yüzden artık katılımcılardan derece belgesi isteyeceğiz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx