Türkiye’ye 25 milyar dolarlık dev yatırım! İş imzaya kaldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 17-19 Temmuz tarihlerinde çıkacağı Körfez ülkeleri turu öncesinde, Suudi Arabistan, BAE ve Katar’la yapılacak yatırım anlaşmalarının teknik altyapısı tamamlandı.

25 MİLYAR DOLAR

Edinilen bilgilere göre, Körfez’den ilk etapta Türkiye’ye 25 milyar dolarlık bir yatırım beklenirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti sırasında bu ülkeler ile Türkiye arasında lojistik, enerji, tahıl, fintek, e-Ticaret, petrokimya alanında anlaşmalar imzalanacak.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz da Maliye ve Hazine Bakanı Mehmet Şimşek’le Körfez ülkelerine yaptıkları ziyaretlerin ‘sıcak para aramak’ için değil, sermaye gücü olan ülkeleri Türkiye’ye yatırım yapmaya davet etmek amacıyla olduğunu kaydetti.

GEÇİCİ DEĞİ, KALICI YATIRIM ARIYORUZ

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki ek bütçe görüşmelerinde muhalefetin, körfez ülkelerinden ‘Para arandığına’ dair eleştirilerini cevaplayan Yılmaz şöyle konuştu:

“Elbette dış kaynağa ihtiyacımız var. Bütün ülkeler sermayeyi cezbetmeye çalışırlar. Biz de aynı gayret içindeyiz. Burada sıcak paradan bahsetmiyorum. Sadece faize, kısa vadeli getiriye gelen bir paradan bahsetmiyoruz. Proje bazlı, ‘doğrudan sermaye yatırımı’ dediğimiz, kalıcı, üretime, istihdama, ihracata güç verecek projeleri arzu ediyoruz. Enerjiden savunma sanayiine, sağlık endüstrilerinden başka alanlara kadar ‘Gelin buraya uzun vadeli yatırım yapın’ diyoruz. ‘Geçici gelip sıcak parayla para kazanın, yüksek faizlere gelin’ demiyoruz.

Yaptığımız şey Türkiye’nin fırsatlarını ortaya koymak ve sermaye gücü olan ülkeleri Türkiye’ye daha fazla davet etmektir. Bu da kalkınmakta olan bir ülke olarak bizim en tabii hakkımızdır. Bizim yaptığımız Cumhurbaşkanı’mızın ziyaretleri öncesi teknik altyapıyı oluşturmaktır. Bu ziyaretlerin sonuçların hep birlikte göreceğiz ve ciddi anlamda ülkemize de katkı getireceğine inanıyorum.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx