Bitcoin’in Ethereum İle Korelasyonu Bozuluyor: Ne Anlama Geliyor?

Kaiko’nun verilerine göre, Bitcoin’in Ethereum ile 60 günlük korelasyonu yüzde 70’in altına düştü. Zayıflayan korelasyon, ABD’de spot Bitcoin ETF’lerinin piyasaya sürülmesinin ardından, potansiyel spot Ethereum ETF onaylarının sırada olduğu spekülasyonlarıyla birlikte geliyor. Bu gelişme, en büyük iki kripto para arasındaki ilişkide bir önemli değişime işaret ediyor.

Bitcoin’in Ethereum ile korelasyonu 0,7’nin altına düştü

Kaiko Research’ün verilerine göre, metrik bu seviyenin altına en son 2021’in başlarında düştü. O zamanlar Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesini kırmıştı. Varlıklar arasındaki korelasyon ölçümlerinde, 1 değeri (%100) mükemmel bir pozitif korelasyonu temsil ediyor. Yani varlıklar tam olarak aynı yönde ve aynı büyüklükte hareket ediyor demek. Öte yandan, 0 (%0) değeri korelasyon olmadığını gösteriyor. Ayrıca, -1 (-%100) değeri ise varlıkların aynı büyüklükte tam zıt yönlerde hareket ettiği anlamına geliyor. Dolayısıyla, bu durumda, %70’in altına düşüş, varlıkların fiyatlarının son birkaç yıldır olduğu kadar senkronize hareket etmediği anlamına geliyor.

Ethereum ile Bitcoin korelasyonu. Kaynak: Kaiko Research.

Spot Ethereum ETF furyası bir geri dönüşü tetikleyecek mi?

Korelasyondaki düşüş, geçen hafta ABD’de spot Bitcoin ETF’lerinin piyasaya sürülmesinin ardından geldi. SEC’in potansiyel spot ETH ETF onaylarının sırada olduğu spekülasyonları dikkatlerin lider altcoin’e çevirdi. Kaiko, bu konuda şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bunun Bitcoin spot ETF’lerinin işlem görmeye başladığı gün gerçekleşmesi tesadüf değil. BTC, ETF hype’ı ve spekülasyonundan yararlanırken ETH nispeten durgun bir ralli yaşadığı için iki kripto varlığı aylardır fiyat faaliyetlerinde ayrışıyor. Merge’den bu yana Ethereum, deflasyon ve ultra para, Katman 2’ler, likit staking türevleri, yeniden staking ve şimdi de ufukta danksharding ile ETF’ler gibi bir dizi anlatıya sahip oldu. Tüm bu rakip anlatılara rağmen, spot ETF’lerin potansiyel onayının şu anda en güçlü anlatı olduğu görülüyor.

Kaiko’nun açıklamasına göre, geçen hafta merkezi borsalardaki Ethereum spot hacimleri FTX’in çöküşünden bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Bununla birlikte, bu yıl potansiyel bir spot ETF’yi çevreleyen beklentilerle bile, türev piyasaları traderlarının bir ralli için hazırlandığına dair işaretler göstermedi. Kaiko ayrıca, Ethereum vadeli işlem ETF’lerinin birkaç aydır yavaş işlem gördüğünü belirtiyor.

Haftalık ticaret hacmi. Kaynak: Kaiko Research.

Mayıs ayında olası onay üzerine spekülasyonlar

Geçtiğimiz hafta Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas, Ark Invest ve 21Shares’in başvurusuna ilişkin ilk nihai karar tarihinin 23 Mayıs’ta sona ermesiyle birlikte, Mayıs ayına kadar SEC’den spot Ethereum ETF fonlarının onaylanması için %70’lik bir olasılık olduğunu tahmin etti. Ancak yatırım bankası TD Cowen’a göre, SEC’in spot ETH ETF’lerini “yakın zamanda” onaylama ihtimali düşük. JPMorgan ise Mayıs ayına kadar spot ETH ETF onayı için %50’den fazla şans görüyor. Kaiko, şu açıklamayı yapıyor:

ETF’ler BTC’nin tarihindeki en katalizör anlatılardan biri olsa da, ETH’nin bunu tekrarlayıp tekrarlayamayacağını göreceğiz. Bununla birlikte, ETH’nin dayanabileceği birçok anlatı var; ETF’ler coşkuyu teşvik etmezse, belki yeni Layer 2’ler veya EigenLayer ve restaking’in başarısı olabilir.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere SEC Başkanı, Bitcoin dışındaki kriptoların menkul kıymet olduğunu söylüyor. Bu yöndeki duruşu göz önüne alındığında, spot Ethereum ETF onaylarını çevreleyen belirsizlikler devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir