Tüm Elektronik Aletler İçin Tek Şarj Aleti Dönemi Başlıyor! Resmi Olarak Hareket Geçildi

Avrupa Birliği, 28 Aralık 2024 itibarıyla cep telefonları, tabletler ve kameralar için standart USB Type-C şarj kablosu kullanımını zorunlu hale getirdi. Bu kararın yansımaları Türkiye’de de hissedilecek.

BTK’DAN YENİ YÖNETMELİK TASLAĞI

Türkiye Gazetesi’nde yer alan habere göre Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Telsiz Ekipmanları Yönetmeliği’nde değişiklik öngören bir taslak hazırladı. Bu taslağa göre, birçok mobil cihaz USB Type-C standardına uyumlu olacak.

YENİ DÜZENLEMELER GELİYOR

Taslakla birlikte, belirli kategori ve sınıflardaki telsiz ekipmanlarının şarj cihazı olmadan da piyasaya arzı düzenleniyor. İktisadi işletmeciler, ekipmanlarını şarj cihazıyla birlikte sunarken tüketicilere aynı ürünü şarj cihazı olmadan da sunabilecek.

ÇEVREYE DUYARLI BİR ADIM

Bu kararın çevre üzerindeki etkisi de göz ardı edilmemekte. Ortak şarj aletleri ile yıllık 1.000 ton elektronik atık azalacak ve tüketicilerin cebinden yaklaşık 250 milyon euro tasarruf edilecek.

TÜRKİYE’DE BEKLENEN ETKİ

Türkiye’de de yaklaşık 15 milyon cep telefonu satılıyor ve bu kararın yılda 1,5 milyon adetlik şarj cihazı üretiminde azalmaya yol açması bekleniyor. Bu durum, yıllık 1 milyar 125 milyon liralık tasarruf sağlayabilir.

Bu yeni düzenlemelerle birlikte, teknoloji sektöründe önemli değişikliklerin yaşanması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir